ΠΑΣ χωρίς αρχή και τέλος…
Εκτύπωση

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica}

Απογοητευτικός ο ΠΑΣ στο ΟΑΚΑ, οφείλει να συνέλθει σύντομα

Παίζοντας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 11 παίκτες πίσω από τη μεσαία γραμμή σε κατάσταση άμυνας και με εμφανείς αδυναμίες στην αλλαγή της δεύτερης μπαλιάς, το τελικό 2-1 από τον Παναθηναϊκό μάλλον είναι τιμητικό για τον ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ.

Στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου, ο ΠΑΣ έκανε κακή εμφάνιση, και παρότι προηγήθηκε από τύχη (και με φάουλ) με τον Κρίζμαν στο 22’ περίμενε υπομονετικά την ανατροπή, που φώναζε από μακριά ότι θα έρθει. Χρειάστηκε βέβαια να γίνουν πολλά, όπως η τραγική αμυντική μέρα της ομάδας, που δεν κατάφερε να σταματήσει τον… Κουλιμπαλί(!) που έβγαλε τις δύο ασίστ, έφαγε γκολ από τον ιταλό Μακέντα που είχε εξοργίσει τον Δώνη, γιατί ήταν άφαντος μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά και να μη μετρήσουν (σωστά) δύο γκολ των πράσινων από τους Μαυρομμάτη και Κουρμπέλη.

Εντύπωση πάντως, προκάλεσαν οι δηλώσεις του Γ. Πετράκη γιατί φάνηκε, ότι άφησε εκτεθειμένους τους παίκτες του, λέγοντας, ότι δεν ταιριάζει στην ομάδα του να έχει αυτόν τον παθητικό ρόλο, σαν να πήραν οι παίκτες του την πρωτοβουλία, να παίξουν τόσο πίσω…

Προφανώς, μία ήττα ακόμη και από αυτόν τον ΠΑΟ, είναι εντός προγράμματος και άλλα είναι τα παιχνίδια, στα οποία ο ΠΑΣ πρέπει να πάρει βαθμούς και ένα από αυτά, είναι της προσεχούς Κυριακής που ακολουθεί με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Ατρόμητο, που συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

Οι Γιαννιώτες οφείλουν μία καλή εμφάνιση εκτός έδρας πρώτα απ’ όλα στον εαυτό τους και έπειτα σε όλους τους επικριτές τους, ώστε να προσδοκούν στη συνέχεια μία βελτίωση μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος και μία τελείως διαφορετική εικόνα σε παιχνίδια, που θεωρητικά θα είναι πιο εύκολα από αυτά που έδωσε η ομάδα μέχρι στιγμής.

Δεύτερη πάσα με το ζόρι…

Ενώ υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις για τον ΠΑΣ να πάρει και μία ιστορική νίκη, μετά από πολλά χρόνια στο πρωτάθλημα, η νεανική ομάδα του Γ. Δώνη έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό αποτυπώθηκε κάποια στιγμή στο α’ ημίχρονο στο εντυπωσιακό ποσοστό κατοχής, που έφτασε το 83-17 (!), αλλά και στις τελικές που ήταν 11 έναντι μίας του ΠΑΣ, που σκόραρε πάντως με τον Κρίζμαν. Ο κροάτης επιθετικός εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στα καρέ των πρασίνων, μετά τη μπαλιά του Νικολιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη, έχοντας όμως κάνει νωρίτερα επιθετικό φάουλ, που δε σφυρίχτηκε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν στον ίδιο ρυθμό και η εικόνα του αγώνα έδειχνε, ότι ήταν θέμα χρόνου να φτάσουν στην ισοφάριση. Αφού έχασαν καλές ευκαιρίες και ακυρώθηκε σωστά και ένα γκολ του Μαυρομμάτη, οι πράσινοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Χατζηγιοβάννη, στο 43’ έπειτα από εντυπωσιακή προσπάθεια του Κουλιμπαλί, που ήταν ασταμάτητος από δεξιά σε όλο το παιχνίδι.

Στο 59’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-1 με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ τον Μακέντα.

Μέχρι το 70’ ο ΠΑΣ δεν υπήρχε στο γήπεδο και έκανε κάποιες επιθετικές πρωτοβουλίες μετά το 80’ με την είσοδο του Μυστακίδη, που άνοιξε διαδρόμους, με τη βοήθεια του Κούζικ, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η μεγάλη ευκαιρία. Ένα σουτ του Κλάους στις καθυστερήσεις κατέληξε στα χέρια του Διούδη.

Εκτός ο Λέο

Σαν να μην έφτανε η άθλια εικόνα της ομάδας στο ΟΑΚΑ ήρθε να προστεθεί σαν… κερασάκι στην τούρτα και ο τραυματισμός του Λέο, που υπέστη υποτροπή στη θλάση που τον άφησε εκτός προετοιμασίας. Ο νεαρός γάλλος επιθετικός θα απουσιάσει για αρκετό καιρό από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας και αυτό είναι πλήγμα, για τον Πετράκη, που στο πρόσωπό του είχε βρει τη μία από τις δύο βασικές επιλογές για την επίθεση.

Οι δηλώσεις Πετράκη

Προβληματισμένος σε βαθμό… απογοήτευσης από την επιθετική εικόνα της ομάδας του φάνηκε ο Γ. Πετράκης μετά το τέλος του αγώνα, αποδίδοντας τα εύσημα στην ομάδα του ΠΑΟ για την πορεία της και τη νίκη της.

«Θέλω να πω ότι παίζαμε με μια ομάδα που είχε ενέργεια, ψυχολογία και καλό σχέδιο στο παιχνίδι. Αυτό έκανε τη δουλειά μας δύσκολη. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ένα θετικό κι ένα αρνητικό. Ελέγξαμε το ματς, προηγηθήκαμε, περιορίσαμε τον Παναθηναϊκό που δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος. Δεχθήκαμε γκολ στο τέλος του ημιχρόνου σε μια φάση που είχαμε παίκτες στην περιοχή και έπρεπε να το έχουμε αποφύγει. Έπαιξε ρόλο στην ψυχολογία και δεχθήκαμε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με πανομοιότυπο τρόπο. Κερδίσαμε μέτρα στο τελευταίο 20λεπτο, κάναμε κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, αλλά δεν έφτανε. Δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε τη μπάλα στα πόδια μας μέχρι και το δεύτερο γκολ που δεχθήκαμε. Δεν μας ταιριάζει να έχουμε παθητικό ρόλο και πρέπει να το βελτιώσουμε αυτό. Και οι ίδιοι στον Παναθηναϊκό δεν περίμεναν αυτή την αποτελεσματικότητα. Βγάζει υγεία, φαίνεται ότι δουλεύει καλά η ομάδα. Μέσα απ’ όλο αυτό το γεγονός είναι καλό που ήρθαν τα καλά αποτελέσματα. Βγάζει υγεία ο Παναθηναϊκός».