ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – Εμφανείς οι αδυναμίες, θέλει ακόμη δουλειά

Τις αδυναμίες του, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις στο δημιουργικό, έδειξε για μια ακόμη φορά ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, στο φιλικό ματς που έγινε το Σάββατο στους «Ζωσιμάδες» με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 2-3.
Ο ΠΑΣ επιχείρησε να μπει στο ματς πιο και είχε δύο σουτ στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, στο 18′ έγινε το 0-1. Από εκτέλεση κόρνερ ο Βργκοτς πήδηξε ψηλότερα όλων και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να βάλουν την μπάλα κάτω, ενώ στο 24′ υπήρξε μία διακοπή λόγω τραυματισμού του Περέιρα.
Λίγες ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος και η αλήθεια είναι πως ο Παναιτωλικός φαινόταν στο γήπεδο πιο δουλεμένη ομάδα. Έβγαζε καλύτερες συνεργασίες και στο 42′ έγινε και το 0-2. Ο Μόρσεϊ σούταρε, ο Λοντίγκιν απέκρουσε και ο Ντίας έκανε το 0-2 από κοντά. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ήταν φυσιολογικό να γίνουν κάποιες αλλαγές και στο 62′ έγινε το 1-2. Από εκτέλεση κόρνερ του Σάλιακα με κεφαλιά ο Παντελάκης μείωσε. Οι στατικές φάσεις έπαιξαν σημαντικό ρόλο, αφού είχαμε και άλλο γκολ με τέτοιο τρόπο.
Στο 72′ ο Μεντόσα εκτέλεσε φάουλ και ο Μαλής αμαρκάριστος δεν έκανε λάθος. Το μόνο που κατάφεραν οι Ηπειρώτες ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-3 στο 79′. Σκόρερ ο Λώλης μετά από φάση διαρκείας.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε (59′ Παντελάκης), Κάργας, Πίρσμαν (76′ Οικονομόπουλος), Σιόντης (46′ Καραχάλιος), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι (59′ Τριάδης), Μορέιρα (59′ Μπρένερ), Περέιρα, Κόντε (72′ Λώλης).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες (46’ Μελίσσας), Λούι, Βργκοτς, Μαλής (74’ Κορνέλιους), Περέιρα (λ.τ. 23’ Χουχούμης), Τσιγγάρας, Βαρόνε (46’ Βέργος), Ντίας, Μόρσεϊ (59’ Ντουάρτε), Μεντόσα, Καρέλης (83’ Μπελεβώνης Χρ.).

Δηλώσεις Μεταξά και Λώλη

Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής του ΠΑΣ, Ηρακλής Μεταξάς, στις δηλώσεις του, επισήμανε και πάλι το πρόβλημα με τις στατικές φάσεις.
Για τα συμπεράσματα που έβγαλε: «Ευκαιρίες είχαμε κι εμείς, αλλά και ο Παναιτωλικός στο β’ ημίχρονο. Άνοιξε πολύ το παιχνίδι, γιατί εμείς το θέλαμε πολύ, δώσαμε χώρο στον αντίπαλο και το παιχνίδι άνοιξε. Δεν καταφέραμε να βάλουμε το γκολ της ισοφάρισης. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, αλλά πάλι δεχθήκαμε γκολ από το τίποτα. Ως το 20’ είχαμε τρεις καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορέσαμε να βάλουμε εμείς το γκολ.
Για τις φωνές που έβαλε στο γκολ επειδή δεν υπήρχε πίεση: «Δεν είναι ότι δεν υπάρχει πίεση, είναι πράγματα που τα έχουμε συζητήσει γιατί φάγαμε αρκετά γκολ στα φιλικά από στατικές φάσεις. Πρέπει να το σταματήσουμε, πρέπει να βελτιωθούμε στις στατικές φάσεις, αλλιώς θα είναι δύσκολα τα πράγματα».
Για το αν θεωρεί την ομάδα έτοιμη για την έναρξη του πρωταθλήματος: «Το ότι θα αρχίσει το πρωτάθλημα το ακούω πολλές εβδομάδες τώρα, να δούμε τι θα γίνει. Έχουμε άλλες δύο εβδομάδες και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Το πάθος και η θέληση υπάρχει, πρέπει όμως να κόψουμε αυτά τα λάθη που κάνουμε».
Για το τι λείπει από τον ΠΑΣ: «Σίγουρα το γκολ, γιατί αν έμπαινε κάποιο γκολ στις πρώτες τρεις ευκαιρίες τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και σίγουρα θα ήταν και η ψυχολογία. Και δεν πρέπει να τρώμε τα εύκολα γκολ από στατικές φάσεις, γιατί βλέπουμε που είναι ο αντίπαλος, βλέπουμε τι πάνε να κάνουν κι εκεί θέλει μια καλύτερη άμυνα».
Δυσαρεστημένος με την ήττα της ομάδας του δήλωσε ο Αλέξανδρος Λώλης, ο οποίος σκόραρε στο φιλικό παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.
«Ήταν ένα ακόμα δυνατό φιλικό για την ομάδα μας. Δυστυχώς δεν πήραμε ούτε αυτή τη φορά τη νίκη. Ήμουν τυχερός στην ατυχία μου στο γκολ, γιατί είχα μια πολύ μεγάλη ευκαιρία πριν το γκολ. Είμαι χαρούμενος για το γκολ, αλλά πολύ δυσαρεστημένος για την ήττα της ομάδας μας», είπε ο νεαρός παίκτης.

Νίκη στο 93’ για την Κ19

Μια εντυπωσιακή νίκη πέτυχε εξάλλου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Κ19 της Super League, ο ΠΑΣ Γιάννινα, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με σκορ 2-1.
Η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη έφτασε στο μεγάλο αποτέλεσμα στο 93’ με γκολ του Σκουτελιά, αποτέλεσμα που άξιζε βάσει εμφάνισης και προσπάθειας που έγινε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Οι Ηπειρώτες προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κύρκου που πρόσφατα έγινε επαγγελματίας ποδοσφαιριστής της ΠΑΕ και μέχρι το 35’ που ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός ο ΠΑΣ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού. Το γκολ επηρέασε κάπως την απόδοση του ΠΑΣ Γιάννινα, ο Παναθηναϊκός πήρε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έκανε φάσεις.
Στα τελευταία λεπτά το ματς άνοιξε πολύ, ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-4 φάουλ σε επικίνδυνες θέσεις γύρω από την περιοχή, η άμυνα του ΠΑΣ όμως δεν απειλήθηκε, για να έρθει η φάση του 93’ όπου ο Μαχαιράς με μπαλιά τρύπα έβγαλε τον Σκουτελιά σε θέση τετ-α-τετ κι αυτός δεν αστόχησε, κάνοντας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 2-1.