ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – Νέος σημαντικός βαθμός και τώρα… Ατρόμητος

Έναν πολύ σημαντικό βαθμό εξασφάλισε ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, το βράδυ της Παρασκευής, απέναντι στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, με τον Εραμούσπε να ισοφαρίζει στο 89ο λεπτό, και τους Γιαννιώτες να συνεχίζουν δυνατά στη μάχη για την παραμονή.

Στο ματς του Αγρινίου και οι δυο προπονητές έδωσαν έμφαση στην τακτική, με τον ΠΑΣ να προέρχεται από ένα καλό σερί αποτελεσμάτων και εμφανίσεων, τον δε Παναιτωλικό, να προέρχεται από δύο σερί ήττες με οκτώ γκολ παθητικό.

Έτσι, όλο σχεδόν το ματς κύλισε με τις ομάδες να προσέχουν τις άμυνές τους και αυτό φάνηκε κιόλας στο παιχνίδι με τις ελάχιστες ευκαιρίες των δύο ομάδων να σκοράρουν. Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε τελικά τις μεγαλύτερες συγκινήσεις με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα σε μία στιγμή ανισορροπίας για τον ΠΑΣ, τους δε Γιαννιώτες να μην τα παρατούν και να ισοφαρίζουν με τον αρχηγό τους στο τέλος.

Από εδώ και πέρα ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, έχει μπροστά του μία τριάδα αγώνων εξαιρετικά δύσκολων και «πονηρών», στα οποία απαιτείται ξεχωριστή συγκέντρωση και προσοχή, αρχής γενομένης από το παιχνίδι του προσεχούς Σαββάτου (20.00) στους «Ζωσιμάδες» με αντίπαλο τον Ατρόμητο.

Ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι στο Ηράκλειο με τον φορμαρισμένο ΟΦΗ και η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό που παραμένει στο βυθό της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΣ θέλει τη νίκη για να αναρριχηθεί κι άλλο στη βαθμολογία και να περιμένει τις λογικές απώλειες βαθμών στα παιχνίδια των άλλων ομάδων, ώστε να αισθάνεται περισσότερο ασφαλής.

Ο Ατρόμητος όμως έκανε μία καταπληκτική εμφάνιση την Κυριακή και αδικείται από το 1-1 με τον Ολυμπιακό, ενώ έχει στόχο την είσοδό του στα πλέι οφ.

Χωρίς Εραμούσπε απέναντι στον Ατρόμητο

Από την άλλη, στο ματς του Σαββάτου με τον Ατρόμητο, ο Θανάσης Στάικος δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Ροντρίγκο Εραμούσπε που θα εκτίσει την ποινή της μίας αγωνιστικής λόγω καρτών.

Τη θέση του θα πάρει εκτός απροόπτου ο Καραχάλιος στο κέντρο της άμυνας, εκτός αν ο κ. Στάικος κάνει την έκπληξη να χρησιμοποιήσει τον νεαρό Μπακαδήμα, που δεν έχει όμως συμμετοχές με την ομάδα.

Σε μία τέτοια περίπτωση, ο Λιάσος θα είναι αυτός που θα πάρει θέση δίπλα στον Τσίνο στη μεσαία γραμμή, ενώ ο προπονητής περιμένει και τον Ισπανό Μπιλμπάο να επιστρέψει στις προπονήσεις.

Στον αντίποδα, ο κ. Στάικος θα έχει μία επιλογή περισσότερη καθώς επιστρέφει ο Μορέιρα που εξέτισε τη δική του ποινή και θα είναι και πάλι στο αρχικό σχήμα στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο.

Απομένουν τα τυπικά για τον Μπορταγκαράϊ

Εν τω μεταξύ, θέμα χρόνου και τυπικών λεπτομέρειών είναι στο μεταξύ η ανακοίνωση της απόκτησης του Χερόνιμο Μπορταγκαράϊ, που ολοκλήρωσε τον κύκλο των ιατρικών εξετάσεων και βρέθηκε χθες στην προπόνηση της ομάδας έχοντας την πρώτη γνωριμία με το προπονητικό επιτελείο κι τους νέους του συμπαίκτες.

Ο Ουρουγουανός κεντρικός αμυντικός θα τεθεί στη διάθεση του κ. Στάικου άμεσα, όμως το ενδεχόμενο να πάρει χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι του Σαββάτου με τον Ατρόμητο, παρά την απουσία του τιμωρημένου Εραμούσπε, μάλλον θα πρέπει να αποκλειστεί.

Η βαθμολογία

Μετά και τους αγώνες της 19ης αγωνιστικής η βαθμολογία στη Σούπερ Λίγκα έχει ως εξής: