ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC – Μονόδρομος η νίκη απέναντι στα Χανιά

Μια ακόμη ήττα, την τέταρτη συνεχόμενη σε ισάριθμες αγωνιστικές γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα, στην Α1 γυναικών.

Σε μια χρονιά που ξεκίνησε με διαφορετικούς οιωνούς, φαίνεται πως ο ΠΑΣ, πληρώνει τα δικά του λάθη σε ματς, και σε κάθε περίπτωση, το παιχνίδι με τα Χανιά την Κυριακή στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, αποτελεί έναν… μονόδρομο, αναφορικά με τους τρεις – αναγκαίους – βαθμούς της νίκης.

Και στο ματς με τον ΠΑΟΚ, το Σάββατο, η χαμηλή συγκέντρωση έφερε πολλά λάθη στο παιχνίδι. Ειδικότερα, ο ΠΑΣ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 λάθη, αριθμός ρεκόρ, που σε καμία περίπτωση δε μπορεί να υποστηρίξει μία ομάδα που έχει στόχο την είσοδος στα πλέι οφ και η οποία βρίσκεται σήμερα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ήττα από τον ΠΑΟΚ με 80-75 το Σάββατο εκτός έδρας με μία διαφορά πέντε πόντων, θα έλεγε κανείς, ότι είναι μία τιμητική ήττα για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, αφού οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά πήραν μία μεγάλη διαφορά που έφτασε και τους 16 πόντους, στο δεύτερο δεκάλεπτο, με κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα, την πολύ κακή άμυνα του ΠΑΣ και περιφερειακά και κάτω από το καλάθι.

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ έπαιξε σκληρή μεν, αλλά εξαιρετική άμυνα με προσαρμογές στην Κούπερ, με τον ΠΑΣ να μη βρίσκει σκορ από άλλες παίκτριες.

Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο και ολοκλήρωσε στο 27-12. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 43-27, με τρίποντο της Μακέι στον αιφνιδιασμό λίγο πριν τη λήξη και άμεση απάντηση με γκολ – φάουλ της Παυλοπούλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ βρήκε σκορ πρώτα με τη Θεοδώρου και μετά με τη Σλιμ που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και μείωσε τη διαφορά σε 52-46 με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα.

Η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια με τις γηπεδούχες με σερί 9-0 να φτάνουν στο +15 (61-46). Τελικά το σκορ στο 30΄ ήταν 67-53 υπέρ του «Δικεφάλου».

Ο ΠΑΣ μείωσε και πάλι στο 78-72 1’09’’ πριν το τέλος και 80-75 με τρίποντο της Μακέι, 25’’ πριν το τέλος, περιέργως όμως επέλεξε να μην κάνει φάουλ και άφησε να ολοκληρωθεί η επίθεση και η αναμέτρηση…

Εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε η Πέρι στην πρώτη της εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΣ και έδειξε, ότι θα βοηθήσει καθοριστικά στο να αλλάξει η ομάδα αγωνιστικό πρόσωπο.

Αντίθετα, ο προβληματισμός για την αγωνιστική συμπεριφορά της Μακέι παραμένει, όπως και για τη μέτρια μέχρι σήμερα συνεισφορά της Καλαμπάκου.

Ο ΠΑΣ είναι πλέον στο 0-4 και την Κυριακή στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο απέναντι στον Ο.Α. Χανίων θα ψάξει για την πρώτη του νίκη, έχοντας βγάλει ένα απαιτητικό πρόγραμμα.

Ο Ν. Δουβίτσας

Ο Νίκος Δουβίτσας μετά την ολοκλήρωση του αγώνα δήλωσε στο επίσημο site της ομάδας: «Η κατάσταση στην ομάδα θα αλλάξει, δεν έχω μάθει στην ζωή μου να τα παρατάω και ειδικά σε ότι αφορά το μπάσκετ είμαι πολύ εγωιστής και θα κάνω τα πάντα για να γίνει η ομάδα καλύτερη και πιο ομάδα. Το πρόβλημα μας δεν είναι ούτε η τακτική που ακολουθούμε ούτε τα plays μας είναι αλλά θέματα που από αύριο θα τα λύσω εγώ και κανένας άλλος. Όσο για το παιχνίδι, με 20 λάθη και 2/4 αιφνιδιασμούς δεν κερδίζουμε κανέναν. Όλο τον καιρό λέγαμε για το πόσο εύκολα κάνουμε τα λάθη και δίνουμε στον αντίπαλο εύκολους πόντους στο transition. Η άμυνά μας ήταν πολύ κακή στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο μειώσαμε όμως και πάλι με κάποια αστεία λάθη μας κατάφεραν να μας πάρουν και πάλι διαφορά. Καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ».

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-27, 67-53, 80-75

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Hollivay 14, Stanley 13(1), Χαιριστανίδου 8, Makitalo 2, Παυλοπούλου 14, Κατσαμούρη 2, Στεφανάκη, Καρλάφτη 15(5), Κιλαζίδου 4(1), Quinones 8

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC (Δουβίτσας): Θεοδώρου 8(2), Καλαμπάκου 3(1), Cooper 11(1), Χρηστάκη, Slim 21(5), Mackay 19(5), Perry 13, Μαρίνη