ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC – Εύκολη νίκη επί της Δάφνης και τώρα… Παναθλητικός

Την ανωτερότητα του από το πρώτο κιόλας λεπτό της χθεσινής αναμέτρησης, επιβεβαίωσε ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC, που επικράτησε με το ευρύ 73-42, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στο παιχνίδι για την Α1 Εθνική κατηγορία και πήρε το ροζ φύλλο, στο πρώτο από τα τρία συνεχόμενα παιχνίδια με το χαρακτήρα «τελικού» που έχει μπροστά του.
Η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση με την Μπριγκς να βρίσκεται παντού σε άμυνα και επίθεση και την Πρόβο να επιβεβαιώνει, ότι με την παρουσία της μπορεί να μεταμορφώσει την συνολική εικόνα της ομάδας.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΣ μπροστά με 21-12 με τη Δάφνη να προσπαθεί να επιστρέψει στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 23-19.
Οι γηπεδούχοι όμως δεν άφησαν άλλα περιθώρια και «πάτησαν γκάζι» κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-23. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΣ να φτάνει τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (55-36) ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τζον Μαργαρίτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες με τη διαφορά πάντως να ανεβαίνει κι άλλο, αφού η Δάφνη είχε παρατήσει το παιχνίδι.
Η Μπριγκς είχε 15 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ, η Πρόβο 16 πόντους με τέσσερα τρίποντα και η Σαρηγιαννίδου 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-23, 55-36, 73-42
ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Μαργαρίτης): Μπριγκς 15(1), Πρόβο 16(4), Σαρηγιαννίδου 11(2), Μαρίνη 7, Καλαμπάκου, Στεργίου, Κουτσάφτη 1, Τζήμου, Γκιζάνη 7, Εβόντο 16(2)
Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Σπαθάρου 6(1), Παγώνη, Ουέλς 11(1), Σαλιάι 3(1), Σβορώνου 2, Μόρις 9, Γκριτζά 7(1), Ντιν 4
Μετά το τέλος του αγώνα ο Τζον Μαργαρίτης δήλωσε: «Ήταν πολύ καλό σήμερα που είδαμε την ομάδα μας, να παίζει όπως πρέπει σε ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου. Σήμερα, τα περισσότερα από αυτά που είχαμε σχεδιάσει πήγαν όπως τα θέλαμε. Η νίκη και η εμφάνιση ήταν πολύ σημαντική γιατί δείξαμε, ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε σε ένα δύσκολο παιχνίδι. Τελείωσε όμως αυτό το παιχνίδι και τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη, απέναντι στον Παναθλητικό. Αυτό που θέλουμε και πρέπει να κάνουμε, είναι να πάμε και να παίξουμε κι εκεί το ίδιο καλά και στα 40 λεπτά του αγώνα».