ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC – Πλήρωσε τα πολλά λάθη, ήττα από τη Δάφνη

Οι 53 πόντοι που δέχθηκε στο β’ ημίχρονο η ομάδα, σε συνδυασμό με τις πολλές δεύτερες και τρίτες επιθέσεις των γηπεδούχων με αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ, ήταν οι καθοριστικοί παράγοντες, που οδήγησαν τελικά στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του ΠΑΣ WBC στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.
Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Ολυμπιακό η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα ηττήθηκε από τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου με 80-77 και καλείται να βρει ρυθμό μέσα από τα συνεχόμενα παιχνίδια, αν και το πρόγραμμα συνεχίζει να είναι δύσκολο, αφού την Κυριακή υποδέχεται τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό στο Νέο Κλειστό.
Η εμφάνιση του α’ ημιχρόνου για τον ΠΑΣ ήταν υποδειγματική σε άμυνα και επίθεση, με τις παίκτριες να ακολουθούν πιστά το πλάνο για την εξουδετέρωση των αμερικανίδων Πάτερσον και Γκίβενς. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΣ μπροστά με 15-12 και στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρωταγωνίστρια την Κούπερ και βοήθειες από την Μακέι και τις Σαρηγιαννίδου – Θεοδώρου, ο ΠΑΣ ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (27-35).
Η Δάφνη κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και να περάσει μπροστά με 45-44 και λίγο μετά με 54-49, ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε ισόπαλε στις δύο ομάδες (54-54).
Ο ΠΑΣ φάνηκε να παίρνει προβάδισμα για τη νίκη, όταν προηγήθηκε με 69-63, όμως η Δάφνη με σερί τα 7-0, πέρασε ξανά μπροστά.
Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με το σύνολο του Νίκου Δουβίτσα με βολές της Σλιμ να κάνει το 71-70, όμως η εξαιρετική Πάτερσον με τέσσερις πόντους της έφερε τη Δάφνη στο 74-71 με το χρονόμετρο να δείχνει μόλις 58΄΄ για τη λήξη του αγώνα.
Συνεργασία των Μακέι – Κούπερ και εύστοχο τρίποντο της δεύτερης έκανε το 74-74, όμως η Πάτερσον και πάλι ήταν εκεί και με τρίποντο έφερε ξανά τη Δάφνη μπροστά με 77-74.
Η Κούπερ με το τρίτο της εύστοχο σουτ από τα 6.75 μείωσε στον πόντο (78-77) με μόλις 7΄΄ για το τέλος. Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έκανε φάουλ για να σταματήσει το χρόνο με την Γεροστεργίου να αποδεικνύεται ψύχραιμη διαμορφώνοντας το τελικό 80-77.

Η δήλωση του Ν. Δουβίτσα

Μετά το τέλος του αγώνα ο Νίκος Δουβίτσας δήλωσε στο επίσημο site της ομάδας: «Χάσαμε ένα παιχνίδι που  οι μόνοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς. Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν όλα τέλεια σε άμυνα και επίθεση παρόλο που κάναμε πολλά λάθη χωρίς λόγο. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε την συγκέντρωση μας και φάγαμε 53 πόντους στην άμυνα και εκεί κρίθηκαν όλα. Επίσης κάναμε 19 λάθη και ο αντίπαλος 8 και όλα τα λάθη έγιναν εύκολα με λάθος πάσες πάνω στον αντίπαλο λογικό λοιπόν είναι να χάσεις Δεν μπορούμε να κοιτάμε πίσω αλλά μόνο μπροστά μιας και έχουμε δύσκολο πρόγραμμα».
Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-35, 54-54, 80-77
Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Givens 19(1), Γεροστεργίου 10(1), Παγώνη 5(1), Patterson 28(5), Γκριτζά, Κούκη 9(1), Daniel 9.
ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 6, Θεοδώρου 10(2), Καλαμπάκου 9(3), Cooper 27(3), Slim 6, Παπαδοπούλου 2, Mackay 11, Μαρίνη 6.