Υποθήκη για τη συνέχεια ο «χρυσός» βαθμός

Λίγο έλειψε να κάνει την απόλυτη ανατροπή ο ΠΑΣ που ισοφάρισε σε 2-2 τον Ιωνικό που ήταν μπροστά με 2-0 από το α’ ημίχρονο

Με ανάμεικτα συναισθήματα, αλλά σίγουρα με αυτά της ικανοποίησης που ήταν και τα τελευταία, να κυριαρχούν, επέστρεψε ο ΠΑΣ από τη Νεάπολη και το 2-2 με τον Ιωνικό, σε ένα παιχνίδι ουραγών που είχε χαρακτηριστεί ως «τελικός» από τους γηπεδούχους.

Οι Γιαννιώτες κατάφεραν να βρουν αντίδραση στο β’ ημίχρονο, να βγάλουν πάθος και ένταση, παρότι είχαν και δύο ημέρες λιγότερες ξεκούραση από τον Ιωνικό, πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, και στο τέλος θα μπορούσαν να πάρουν ακόμη και τους βαθμούς της νίκης.

Δεν εξασφάλισε την παραμονή ο ΠΑΣ, αλλά σίγουρα δεν έφυγε και με «άδεια χέρια» από το γήπεδο, όπως σε προηγούμενα παιχνίδια. Καλείται όμως αρχικά να διορθώσει την άθλια εικόνα του α’ ημιχρόνου με τον κ. Στάικο να είναι πλέον υποχρεωμένος να ανακατέψει την τράπουλα, βλέποντας, ότι παίκτες που αποκτήθηκαν για να σηκώσουν το βάρος της μεσαίας γραμμής είναι χαμηλής ποιότητας και ικανοτήτων και να τους αφήσει στον πάγκο. Αφετέρου όμως καλείται να κεφαλαιοποιήσει το βαθμό της ισοπαλίας, στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με τον Αστέρα Τρίπολης στους «Ζωσιμάδες» την προσεχή Δευτέρα.

Κακή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο

Ο κ. Στάικος επέλεξε να ρισκάρει και να χρησιμοποιήσει από την αρχή τους Ριένστρα, Μπιλμπάο και Μπάλαν, δίπλα σε Παμλίδη και Ροσέρο σε ένα φουλ επιθετικό σχήμα, που άφηνε όμως πολλά κενά στη μεσαία γραμμή, όπου μόνον ο Καραχάλιος έχει απομείνει να κάνει άμυνα.

Ούτε ο Ισπανός, ούτε ο Ολλανδός μέσος είναι στην κατάσταση που πρέπει για να βοηθήσουν την ομάδα και είναι προφανές, ότι θα πρέπει να αναζητηθούν άμεσα, εναλλακτικές και για τους δύο.

Ο Ιωνικός από την άλλη, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, αλλά άνοιξε το σκορ στο 26’ με ένα καταπληκτικό σουτ του Λοβέρα έξω από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Πριν προλάβουν  να συνέλθουν στον ΠΑΣ, ο Άοσμαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 με τον ΠΑΣ να έχει δοκάρι σε κεφαλιά του Εραμούσπε, μετά από κακή έξοδο του Χουτεσιώτη.

Έπιασαν τόπο οι αλλαγές

Στο β’ ημίχρονο ο Θαν. Στάικος άφησε εκτός αγώνα τους αρνητικούς Ριένστρα και Μπιλμπάο, πέρασε στο παιχνίδι τους Τζίμα και Κιάκο, και αφού ο Αθανασίου είχε μία σωτήρια απόκρουση στο 52’ σε σουτ του Άοσμαν, άρχισε να βγάζει φάσεις στην επίθεση. Στο 55’ σε γύρισμα του Ροσέρο, ο Βαλεριάνος βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο Εραμούσπε έκανε το 2-1. Ο Παμλίδης πέταξε στα σκουπίδια μία ακόμη ευκαιρία για τον ίδιο και τον ΠΑΣ ενώ στο 74’ η κεφαλιά του Κιάκου έφυγε λίγο άουτ. Φαινόταν ότι ο ΠΑΣ θα τα δώσει όλα στο τέλος για την ισοφάριση και αυτό έγινε με μπροστάρη τον Ροσέρο, που ήταν ασταμάτητος στις αντεπιθέσεις.

Στο 82’ ο Τζίμας κάνει το σουτ άουτ όμως ο Βαλεριάνος τον βρίσκει καθαρά, ο Τζήλος ειδοποιείται από το VAR να δει τη φάση, δίνει πέναλτι και ο Εραμούσπε κάνει το 2-2. Ο Σεμπά είχε ένα σουτ άουτ και στο 88’ ο Κιάκος δίνει έτοιμο γκολ στον Μπάλαν, που δεν έκανε καλή προβολή και η μπάλα έφυγε πλάγια.

Ο Εραμούσπε, για τη συνολική του παρουσία και τα δύο γκολ, ο Ροσέρο που ήταν μόνιμη απειλή στην επίθεση και ο Καραχάλιος που «κόβει ό,τι προλαβαίνει» στη μεσαία γραμμή, οι καλύτεροι για τον ΠΑΣ.

Στάικος: «Μίλησε το DNA του ΠΑΣ»

Ο Θαν. Στάικος στις δηλώσεις του στάθηκε στην ψυχή που έδειξαν οι παίκτες της ομάδας, ότι έχουν και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι.

«Μπορεί να παίζαμε με μια ομάδα που είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αλλά είναι καλά δουλεμένη και με καλούς παίκτες. Μπορώ να πω ότι το πρώτο 20λεπτο ήταν μοιρασμένο και δείχναμε ότι πατάγαμε γερά, αλλά δυστυχώς με μία εκτέλεση κόρνερ και σουτ έξω από την περιοχή και ένα απευθείας φάουλ βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Ο Ιωνικός από το 25ο λεπτό και μέχρι το 55ο έδειχνε ότι ψάχνει κι άλλο γκολ. Όμως καταφέραμε και γυρίσαμε ένα ματς που στο τέλος θα μπορούσε να γίνει και 2-3 με τις φάσεις που είχαμε. Η ομάδα μας επικράτησε από το 50’ και μετά στον αγωνιστικό χώρο.

Θέλω να πω ότι είμαι περήφανος γι’ αυτούς τους ποδοσφαιριστές. Έδωσαν τα πάντα, ήρθαν από το 2-0 στο 2-2 και έδωσαν τα πάντα και μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο μπορούσε να γίνει 2-3. Νομίζω ότι η σημερινή εμφάνιση του β’ ημιχρόνου θέλουμε να είναι το εφαλτήριο για μια καλύτερη πορεία στη  συνέχεια. Μέσω των παικτών μας εμφανίστηκε σήμερα το DNA των παικτών του ΠΑΣ. Είχαμε κάνει καλές εμφανίσεις, αλλά αυτό το πάθος, αυτήν την ψυχή κι αυτή τη διάθεση που βγάλαμε στο β’ ημίχρονο δεν τα είχαμε ξαναδεί και ελπίζουμε να συνεχίσουμε καλύτερα».

Ο Δημ. Σπανός

Ο προπονητής του Ιωνικού Δημ. Σπανός δήλωσε:

«Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους χάσαμε ευκαιρίες για τρίτο γκολ. Χάσαμε κι άλλες ευκαιρίες. Δεν έχει να κάνει με τα πρόσωπα που παρουσίασε η ομάδα στα δύο ημίχρονα, ούτε οπισθοχωρήσαμε. Κάναμε καλή εμφάνιση, αλλά δυστυχώς πρέπει να βάζουμε πάνω από δύο γκολ για να κερδίζουμε. Το να λέμε τελικοί και τελικοί, ας τους κερδίζαμε. Μόνοι μας χαλάσαμε ό,τι ωραίο χτίσαμε. Δεν είμαι σίγουρος για τα δύο πέναλτι, αλλά βλέπω ότι εύκολα δίνονται».

Ο Νων. Παντελάκης

Ο Νώντας Παντελάκης από την πλευρά του είπε:

«Νομίζω πως το πρώτο ημίχρονο για μας ήταν καταστροφικό. Κακό α’ ημίχρονο στο οποίο δεχτήκαμε δύο γκολ από στημένες φάσεις.

Μπήκαμε μέσα στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, ο προπονητής μας, μάς έδωσε οδηγίες και ψυχολογία ότι μπορούμε να ανατρέψουμε το παιχνίδι. Και νομίζω ότι έτσι έγινε, μπήκαμε μέσα, δείξαμε ένα διαφορετικό πρόσωπο. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες και θα μπορούσαμε στο τέλος να το κλέψουμε το ματς, αλλά και η ισοπαλία είναι ένα καλό αποτέλεσμα για μας. Θεωρώ ότι ο ΠΑΣ δεν είναι για να βρίσκεται τόσο χαμηλά. Παρ’ όλα αυτά είχαμε κάποιες ατυχίες σε προηγούμενα παιχνίδια. Είναι δύσκολο ψυχολογικά να το γυρίσεις όταν χάνεις κάποια ματς στις λεπτομέρειες. Εμείς γι’ αυτό είμαστε εδώ, δουλεύουμε καθημερινά, έχουμε πίεση γιατί είμαστε μεγάλη ομάδα και θεωρώ ότι η συνέχεια θα είναι καλύτερη μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα».