ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC – Σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ

Και σπουδαία εμφάνιση με την ανάδειξή της ως MVP της αγωνιστικής από την Ντίνα Σαρηγιαννίδου

Μια σπουδαία νίκη, σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, πήρε το μεσημέρι του Σαββάτου η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ που επικράτησε με 75-77 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία.

Η ομάδα του Μάριου Μιχαήλ έκανε ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο προηγήθηκε με 13-24, σκοράροντας με ευκολία, τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι.

Το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο με τον ΠΑΣ να κρατά τη διαφορά και να έχει καλά στατιστικά στην επίθεση φτάνοντας στο ημίχρονο μπροστά με έντεκα πόντους (38-47). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο πιέζοντας στην άμυνα και υποχρεώνοντας τον ΠΑΣ σε εύκολα λάθη, ενώ βρήκαν και σουτ από μακρινή απόσταση με πρωταγωνίστρια την Μιχαηλίδου μειώνοντας τελικά στους έξι πόντους (55-61).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 66-65 για πρώτη φορά, με τον ΠΑΣ όμως να βρίσκει άμεσα τρίποντο με την Μαρίνη και στην επόμενη επίθεση με τη Σαρηγιαννίδου, προσπερνώντας ξανά με 66-71.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 5-0 φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία, κάτι που συνεχίστηκε μέχρι το 74-74. Η αρχηγός του ΠΑΣ στα 38΄΄ πριν τη λήξη πέτυχε το έβδομο τρίποντό της στο παιχνίδι και έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΣ. Οι δύο ομάδες έχασαν από μία επίθεση και ο ΠΑΟΚ είχε 11΄΄ για να κάνει την τελευταία επίθεσή του. Στα 8΄΄ οι διαιτητές χρέωσαν αντιαθλητικό στη Μαρίνη, με την Κιλαζίδου να ευστοχεί σε μία βολή, αλλά στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε «νεκρό» χρόνο και ο ΠΑΣ πήρε μία τεράστια νίκη.

Η Σαρηγιαννίδου έκανε συγκλονιστική εμφάνιση με 29 πόντους με 7 στα 9 τρίποντα και 12 ριμπάουντ, ενώ Έισμπερι και Πηλακούτα πέτυχαν από 12 πόντους. Ο ΠΑΣ είχε το εντυπωσιακό 13/27 στα σουτ τριών πόντων.

Δεκάλεπτα: 13-24, 38-47, 55-61, 75-77

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 15(1), Κιλαζίδου 1, Ράιτς 11, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 2, Μιχαηλίδου 16(4), Σταματάκη 7(1), Τζόουνς 23.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 5(1), Μάρκοβιτς 2, Πηλακούτα 12, Σαρηγιαννίδου 29(7), Μαρίνη 9(1), Γουίλκινσον 8, Έισμπερι 12(4).

MVP η Σαρηγιαννίδου

Η εκπληκτική εμφάνιση της Σαρηγιαννίδου στην Πυλαία της έδωσε τον τίτλο της MVP της 17ης αγωνιστικής κάτι που έγινε για πρώτη φορά σε Ελληνίδα παίκτρια στο πρωτάθλημα.

Η αρχηγός του ΠΑΣ πέτυχε 29 πόντους, με 7/9 τρίποντα, είχε 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 37 στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ συνολικά στο πρωτάθλημα είναι η κορυφαία Ελληνίδα σε οικονομία με μ.ο 15,1.