Νοε
07

ΠΑΣ – Απρόσμενη ήττα, «κακή» απόδοση
Εκτύπωση

Η ομάδα του Γ. Πετράκη, έχασε την ευκαιρία στη Ριζούπολη, να ανέβει θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα

Ένα παιχνίδι από αυτά που κανείς ίσως δεν περίμενε, είδαν οι φίλαθλοι του ΠΑΣ, προχθές στη Ριζούπολη, με την ομάδα του Γ. Πετράκη, να γνωρίζει την ήττα από τον καλύτερο Απόλλωνα με 4-3!

Ο ΠΑΣ με την εμφάνισή του σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο, σε μια έδρα που αποδεικνύεται «εφιάλτης» για τους Γιαννιώτες, οι οποίοι αν και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ εκτός έδρας, έκαναν τραγικά λάθη στο κέντρο και την άμυνα πους τους κόστισαν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο σκορ και παρά το γεγονός πως ο ΠΑΣ έκανε και πάλι την ανατροπή, η ομάδα της Αθήνας, απάντησε με δική της… ανατροπή και «καθάρισε» το ματς παίρνοντας πολύτιμους βαθμούς στη «μάχη» για τη σωτηρία.

Αν μη τι άλλο, την Κυριακή ο ΠΑΣ, γνώρισε μια απρόσμενη ήττα με βάση το τι περίμεναν όλοι πριν την αγώνα, ήττα που πιθανώς μπορεί να αποτελέσει ένα αναγκαίο «μάθημα» για τους Γιαννιώτες που για πρώτη ίσως φορά δεν είχαν καμία συγκέντρωση και καμία εφαρμογή στο αγωνιστικό τους πλάνο.

Αλλαγές και… κακή απόδοση

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε με δύο αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με τις τελευταίες αναμετρήσεις με τον Καρανίκα αντί του Μπουκουβάλα και τον Νικολιά αντί του Γαρουφαλιά.

Ειδικά η απουσία του Γαρουφαλιά ήταν αισθητή αφού ο ΠΑΣ όχι μόνο δεν μπόρεσε να είναι δημιουργικός, παραμένοντας εγκλωβισμένος στο ασφυκτικό πρέσινγκ των γηπεδούχων, αλλά παράλληλα είχε μόνο τον Λίλα στη μεσαία γραμμή σε ανασταλτικό ρόλο και πολύ μακριά τις γραμμές μεταξύ τους.

Έτσι, μάλλον σε καθαρή τύχη οφείλεται το ότι το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 2-2 αφού οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν το δείκτη του σκορ.

Η εικόνα στο β’ ημίχρονο ήταν καλύτερη με τους γηπεδούχους να δίνουν χώρο στον ΠΑΣ που έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα.

Λίγο πριν το 70’ ο Πετράκης αποφάσισε να παίξει με φουλ επιθετικό σχήμα, όμως ο Τζημόπουλος στο 74’ χάρισε τη μπάλα στους γηπεδούχους που κέρδισαν πέναλτι στο οποίο ευστόχησαν, κάνοντας το 3-2. Από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν παίχθηκε παιχνίδι με τους γηπεδούχους να κάνουν αστείες καθυστερήσεις και να είναι ταμπουρωμένοι στην άμυνα.

Αντιθέτως, στο 84’ ο Μαυροπάνος έκανε παρόμοιο λάθος με αυτό του Τζημόπουλου και ο Αλμπάνης έκανε το 4-2.

Στις καθυστερήσεις ο Κόντε που είχε δώσει προσωρινό προβάδισμα στο 34’, με μία ακόμη κεφαλιά μείωσε το σκορ σε 4-3.

Μοναδικός από τους παίκτες του ΠΑΣ που διασώθηκε ήταν ο Γιάκος και φυσικά ο Κόντε που σκόραρε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι και πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Απόλλων Σμύρνης (Βούλιτς): Τσόβιτς, Κύργιας (12′ Μπαρτολίνι), Ντάσιος, Κονέ, Αλμπάνης, Μάατσι, Ανιέτε (90′ Μενδρινός), Καστιγέχος (71′ Χουάρες), Μπιτζιμίν, Παπάζογλου, Κούρος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος (80′ Μπουκουβάλας), Καρανίκας (71′ Μανθάτης), Νικολιάς, Χαλκιαδάκης (69′ Σολτάνι)

Δηλώσεις Πετράκη

Για γκολ του αντιπάλου που προήλθαν από κακές ατομικές αντιδράσεις και όχι από την αμυντική λειτουργία της ομάδας έκανε λόγο στις δηλώσεις του ο Γ. Πετράκης.

«Πιστεύω ότι σήμερα έγινε ένα παιχνίδι που όσοι το είδαν το ευχαριστήθηκαν. Μπήκαν πολλά γκολ, το σκορ είχε διακύμανση. Αλλά αυτό αφορά τον κόσμο. Εμείς είμαστε στεναχωρημένοι. Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Απόλλων ήταν καλύτερος αλλά αντιδράσαμε καλά και προηγηθήκαμε. Ισοφαριστήκαμε με ένα γκολ που δεν έπρεπε να φάμε. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο το ελέγχαμε απόλυτα. Δεν θυμάμαι κάποια φάση του Απόλλωνα, ήμασταν καλοί αμυντικά και φαινόταν ότι εμείς είμαστε πιο κοντά στο γκολ.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica}

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού καταφέραμε με δύο λάθη να δεχθούμε δύο γκολ, που έκαναν την προσπάθειά μας δύσκολη. Μειώσαμε στο τέλος αλλά δεν ήταν αρκετό, το σημαντικό είναι ότι το πάλεψαν. Δεν έχω παράπονο για την προσπάθεια, αδικούμε τους εαυτούς μας και δεν μπορούμε έτσι να ζητάμε παραπάνω πράγματα. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Ο Απόλλων μέσα από συνεργασίες μας έκανε δύο φάσεις στο ξεκίνημα. Εκεί χρειάστηκε η άμυνά μας. Τα γκολ που προέκυψαν δεν έχουν να κάνουν με τη δουλειά αλλά με κακές στιγμές κάποιων παιδιών. Και αυτό, όμως, είναι στο ποδόσφαιρο, όλοι μας κάνουμε λάθη. Δεν γίνεται από μια στιγμή να βγάζουμε συμπεράσματα για τα παιδιά που έχουν κάνει τόσα πράγματα αυτά τα χρόνια».