ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι για τον Κόντε

Ρήξη χιαστού και έσω πλάγιου υπέστη ο Ισπανός επιθετικός

Οι χειρότεροι φόβοι του προπονητικού τιμ του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ και των φιλάθλων της ομάδας, επιβεβαιώθηκαν χθες, καθώς όπως έγινε γνωστό ο Πέδρο Κόντε, στο ματς με τη Λαμία, υπέστη ρήξη χιαστού και έσω πλάγιου.

Σε μικρότερο διάστημα του ενός χρόνου ο Ισπανός επιθετικός του ΠΑΣ, πρέπει να περάσει και πάλι την πόρτα του χειρουργείου, αυτήν τη φορά για το αριστερό του γόνατο, σε μια επέμβαση που σύμφωνα με τις πληροφορίες, προγραμματίστηκε για τη Δευτέρα στην Αθήνα

Πρόκειται για μια εξαιρετικά δυσάρεστη εξέλιξη που οδηγεί αναγκαστικά πλέον τη Διοίκηση και το προπονητικό τιμ της ομάδας σε αναζήτηση επιθετικού, αφού και ο Λέο αναρρώνει από επέμβαση χιαστού και έχει απομείνει μόνο ο Σταματελόπουλος, που δεν έχει ωστόσο εμπειρία από τη Super League.

Το ματς

Στο παιχνίδι του Σαββάτου στους «Ζωσιμάδες» με αντίπαλο τη Λαμία, ο ΠΑΣ αν και προηγήθηκε αλλά δεν κέρδισε, ωστόσο το κυριότερο είναι πως έχασε (εκτός από βαθμούς) και τους Πριορ και Κόντε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Πριόρ στο τέρμα, τους Σόρια, Παντελάκη, Εραμούσπε, Κιάκκο στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τον Καραχάλιο στο «6», τους Ριένστρα, Μπιλμπάο χαφ, τους Ροσέρο, Παμλίδη στα άκρα και τον Κόντε φορ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Σαράνοφ κάτω από τα γκολπόστ, τους Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζο, Γκοράνοφ στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Μπεχαράνο, Σλίβκα, Νούνιες στον άξονα, τους Ντε Βινσέντι, Τσιλούλη στα «φτερά» και τον Μανούσο στην κορυφή της επίθεσης.

Σέντρα στο ματς και ο ΠΑΣ είχε μία ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη τελική της αναμέτρησης, όταν στο 13′ ο Σόρια εκτέλεσε το κόρνερ και ο Εραμούσπε που «νίκησε» τον Κορνέζο στη μεταξύ τους «μονομαχία»… οριζοντιώθηκε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ετσι αρκετά νωρίς άλλαξαν τα δεδομένα της αναμέτρησης, η οποία στα υπόλοιπα 20 λεπτά της πήγε σε σετ παιχνίδι.

Η Λαμία έπαιζε πολύ από τα δεξιά με τους Τσιλούλη, Σιμόν χωρίς όμως να βγάλει «καθαρή» φάση (είχε ένα καλό σουτ του Μπεχαράνο), ενώ ο ΠΑΣ «έψαχνε» αρκετά τον Σόρια που ανέβαινε.

Μπαίνοντας στο 35′ όμως ο αγώνας πήρε.. φωτιά. Αρχικά για περίπου 3-4 λεπτά ο «Αγιαξ της Ηπείρου» κυριάρχησε καθολικά, πίεσε ψηλά, οι παίκτες του πήγαιναν πήγαιναν πρώτοι πάνω στην μπάλα και με τους Μπιλμπάο, Κόντε θέλησε να βάλει «δύσκολα» στο Σαράνοφ. Στα «καπάκια» όμως οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς η αριστερή πλευρά της Λαμίας πήρε πρωτοβουλίες, ο Τσιλούλης βρίσκονταν ως επί το πλείστων δεύτερος φορ στο πλευρό του Μανούσου που έκανε κάθετη κίνηση και οι φιλοξενούμενοι μετάφεραν τη δράση στο μισό του ΠΑΣ.

Ευρύτερα οι παίκτες του Φέστα σήκωσαν αρκετά την μπάλα (13 γεμίσματα μέχρι την ανάπαυλα) και στις καθυστερήσεις του πρώτου μισού έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση όταν σε στατική φάση ο Κορνέζος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κιάκος απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και με τον Πριόρ «εξουδετερωμένο».

Έναρξη στο δεύτερο μισό και η Λαμία πήρε τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν ενέργεια, περισσότερη «ένταση» να που πούμε έτσι και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το παιχνίδι παίζονταν στο επιθετικό τους τρίτο και στο 58′ έφτασαν στην ισοφάριση χάρις στην ωραία κεφαλιά του Νούνιες ύστερα από «συστημένη» σέντρα του Σιμόν. Νωρίτερα είχε τραυματιστεί ο Πριόρ και μάλιστα ο πορτιέρε του ΠΑΣ μετέβη στο νοσοκομείο για προληπτικές εξετάσεις, καθώς φαίνεται πως είχε υποστεί ελαφρά διάσειση.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πριόρ (53′ Σούλης), Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Μπιλμπάο (79′ Τζίμας), Καραχάλιος, Ριένστρα (69′ Λιάσος), Κόντε (69′ Λώλης), Ροσέρο, Παμλίδης (79′ Μορέιρα)

Λαμία: Σαράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σιμόν, Νούνιες (79′ Τσούκαλος), Μπεχαράνο (87′ Μπάμπης), Σλίβκα, Μανούσος (68′ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (69′ Τζανδάρης), Τσιλούλης

Δηλώσεις Στάικου

Στις δηλώσεις του ο προπονητής του ΠΑΣ, Θανάσης Στάικος αναφέρθηκε στον ρυθμό που είχε το ματς στο β’ ημίχρονο τον οποίο δεν μπόρεσε να ελέγξει η ομάδα του, αλλά δήλωσε πίστη στο πλάνο και στα παιδιά.

«Σήμερα έγινε ένα παιχνίδι που είχε δύο μορφές. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τακτική οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τρόπους ανάπτυξης για να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Η δική μας ομάδα παρότι έδειχνε να έχει κάποια κινητικότητα, καθώς ήταν το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας και ευκαιρίες είχαμε και το γκολ πετύχαμε, ενώ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Λαμία ισορρόπησε και έτσι κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα νευρικό και όσο περνούσε η ώρα και άναρχο. Οι φάσεις εξελίσσονταν εκατέρωθεν και θα μπορούσε ανά πάσα ώρα και στιγμή η κάθε ομάδα να σκοράρει. Είναι κάτι που δεν το θέλουμε, θέλουμε πιο ισορροπημένο παιχνίδι και να ελέγχουμε τον ρυθμό. Τόσο οι τραυματισμοί και η μορφή του αγώνα μας κράτησε ως το τέλος σε διαδικασία εγρήγορσης και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε αλλά και να δεχθούμε γκολ. Συνεχίζουμε, η δουλειά για εμάς είναι η επόμενη μέρα και η επόμενη προπόνηση και να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι», ανέφερε.

Για το αν ο τραυματισμός του Κόντε αλλάζει τα δεδομένα στα μεταγραφικά και αν υπήρχε κάτι ως σκέψη για την επίθεση, είπε: «Για την επιθετική γραμμή δεν υπήρχε κάτι υπόψιν, δεν κοιτούσαμε εκεί, είναι και ο Λεό που θα επιστρέψει σε κάποιο χρονικό διάστημα (σ.σ. πιθανότατα τέλη Δεκεμβρίου με τον Β’ γύρο). Θα δούμε, πρέπει να τα βάλουμε κάτω για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε τις επόμενες μέρες και για μία προσθήκη που θα γινόταν και πιθανόν τώρα γι’ άλλη μία».

Και επίσης ανέφερε: «Είδαμε ανά διαστήματα και για λίγα λεπτά. Κυρίως δεν μπορούσαμε να έχουμε έντονα συνδυαστικό παιχνίδι. Είχαμε κάποιες στιγμές, αλλά πιο πολύ πήγαμε σε μεταβάσεις και προσωπικές ενέργειες από τα πλάγια. Ναι μεν κάποια στιγμή αναπτυχθήκαμε και χτίσαμε παιχνίδι, αλλά αυτό έγινε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και ένα πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Θα ήθελα να δω περισσότερο ισορροπία στο παιχνίδι μας, να μην υπάρχει αυτός ο τρελός ρυθμός. Ξέρω ότι μπορεί αυτός ο ρυθμός να συναρπάζει τον κόσμο, αλλά εμάς δεν μας αρέσει, θέλουμε να ελέγχουμε περισσότερο τον ρυθμό και ας κάνουμε λιγότερες ευκαιρίες. Εγώ είμαι αισιόδοξος, πιστεύω πολύ σε αυτά τα παιδιά, πιστεύω στη δουλειά και σε ένα συγκεκριμένο πλάνο και αργά ή γρήγορα θα φανεί μέσα στο γήπεδο».