ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ -Με το βλέμμα στραμμένο στα ματς με Βόλο και Άρη

Μια αρκετά εύκολη ήττα, σε ένα ματς που χρονικά είχε τελειώσει από τα πρώτα κιόλας λεπτά, γνώρισε ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, το βράδυ του Σαββάτου, στο γήπεδο της Τούμπας από τον ΠΑΟΚ,.

Ο προπονητής του ΠΑΣ, Θανάσης Στάικος, ξεκίνησε το ματς με αρκετές αλλαγές στην βασική ενδεκάδα, με αποτέλεσμα ο ΠΑΣ να βρεθεί πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ και μάλιστα με 2-0.

Λογικό λοιπόν είναι τόσο το προπονητικό τιμ της ομάδας, όσο και οι παίκτες να στρέφουν πλέον τα βλέμματα τους, στα δύο τελευταία παιχνίδια πριν τη διακοπή με Βόλο την Πέμπτη εκτός έδρας και Άρη την Κυριακή στους «Ζωσιμάδες».

Πρόκειται άλλωστε για δυο ματς που ο ΠΑΣ έχει ανάγκη να πάρει τους περισσότερους βαθμούς που μπορεί, ώστε να μην μείνει πίσω στο «κυνήγι» της παραμονής, πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος.

Η εικόνα του ματς

Στο ματς του Σαββάτου, η εικόνα του ΠΑΣ, στο πρώτο ημίχρονο ήταν αποκαρδιωτική, κάτι που άλλαξε στο πρώτο 20λεπτο του β’ ημιχρόνου με την είσοδο του Μορέιρα που αυτή την περίοδο είναι ο πλέον φορμαρισμένος παίκτης της ομάδας.

Ο ΠΑΣ  δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες να μειώσει το σκορ, δεν το κατάφερε και έτσι οι προσπάθειες περιορίστηκαν κυρίως στο να μην πάρει έκταση το σκορ από το 70’ και μετά. Στα αξιοσημείωτα για τον ΠΑΣ, το ντεμπούτο σε επίσημο παιχνίδι SL των νεαρών Τσάβου και Τσίρη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ήταν δεδομένο πως λόγω των απουσιών κομβικής σημασίας παικτών της ομάδας στο κέντρο, όπως οι Καραχάλιος, Κιάκος και Τζίμας, και λόγω έλλειψης εναλλακτικών αξιόπιστων επιλογών, θα δημιουργούνταν πρόβλημα στη μεσαία γραμμή και αυτό δε χρειάστηκε περισσότερο από δέκα λεπτά για να επιβεβαιωθεί.

Μόλις στο 8’ ο Ίνγκασον άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και στο 12’ ο Σβαμπ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ολιβέιρα από τον Σόρια. Από το πρώτο λεπτό μέχρι και το 30΄ο ΠΑΟΚ ασκούσε ασφυκτική πίεση με τον ΠΑΣ να μη μπορεί ούτε να περάσει το κέντρο, ούτε να κρατήσει τη μπάλα.

Επίσης όμως, στη μεσαία γραμμή ήταν δύο ταχύτητες πιο πίσω από τους παίκτες του ΠΑΟΚ αδυνατώντας να κόψουν τις επιθέσεις. Μετά το 30’ ο ρυθμός έπεσε χωρίς και πάλι ο ΠΑΣ να κάνει κάτι αξιόλογο. Στο β’ ημίχρονο με την είσοδο του Μορέιρα ο ΠΑΣ έγινε πιο κινητικός και απειλητικός, έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 50’ με τον Κοτάρσκι να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή το σουτ του Ροσέρεο που κόντραρε και μέχρι το 65’ έδειχνε ότι μπορεί να μειώσει το σκορ, κάτι που δεν έγινε τελικά, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει… «σβηστός» ως το τέλος.

Έτσι, θα λέγαμε πως είναι δύσκολο να βρεθεί διακριθείς από την ομάδα του ΠΑΣ, με εξαίρεση τον Μορέιρα που αναστάτωσε ουκ ολίγες φορές την άμυνα των γηπεδούχων. Καλές επεμβάσεις είχε ο Αθανασίου, που κράτησε στα επίπεδα του 2-0 το σκορ. Από εκεί και ύστερα, όλοι κινήθηκαν κάτω του μετρίου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (64’ Νάσμπεργκ), Ρ. Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (70’ Φ. Σοάρες), Κωνσταντέλιας (79’ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (79’ Τόμας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θ. Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Μπιλμπάο, Λώλης (81’ Παμλίδης), Λιάσος (90+1’ Τσίρης), Ροσέρο (90+1’ Τσάβος), Φοφανά (46’ Μορέιρα), Μπαλάν (64’ Σταματελόπουλος).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Μετά το τέλος του αγώνα, στις δηλώσεις του ο Θανάσης Στάικος στάθηκε στα γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ, που δεν άφησαν περιθώρια στους παίκτες του να αντιδράσουν, παρά το ότι από το 30’ μέχρι και το 70’ ισορρόπησαν αρκετά το παιχνίδι.

«Σ’ ένα τέτοιο παιχνίδι, όταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο είναι ήδη 2-0 δεν είναι εύκολο να αντιδράσεις και να αντιστρέψεις μια τέτοια κατάσταση. Το κάναμε στα δύο προηγούμενα παιχνίδια, αλλά ήταν δύσκολο να γίνει και επί του ΠΑΟΚ. Στην ουσία το ματς κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο α’ μέρος ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή, η ομάδα μας κατάφερε να βγάλει αντίδραση μόνο στο πρώτο 20λεπτο του β’ ημιχρόνου. Εκεί πιέσαμε κατά διαστήματα τον ΠΑΟΚ, είχαμε κάποιες ευκαιρίες να μειώσουμε το σκορ και να διεκδικήσουμε κάτι ως το τέλος. Σταδιακά ο ΠΑΟΚ απέκτησε την υπεροχή και δεν μπορέσαμε έστω να αντιδράσουμε. Για μας είναι δύσκολη η συνέχεια και πολύ γρήγορα η προσοχή μας στρέφεται στο παιχνίδι του Βόλου την Πέμπτη.

Περιμέναμε την πίεση από τον ΠΑΟΚ. Είμαστε ομάδα που θέλει να χτίζει την επίθεσή της από πίσω, απλά ο ΠΑΟΚ πίεσε πάρα πολύ ψηλά. Επίσης ξέραμε ότι από τη δεξιά του πλευρά βγάζει συνεργασίες. Προσπαθήσαμε να τις μπλοκάρουμε, αλλά δεν τα καταφέρναμε. Στην πρώτη στατική φάση τρώμε το 1-0, μένουμε πίσω στο σκορ και στην πρώτη καλή συνεργασία από δεξιά έγινε το πέναλτι. Οπότε για μία νεανική ομάδα είναι δύσκολο να διαχειριστεί το ματς. Από το 35ο λεπτό και μέχρι το ημίχρονο τα παιδιά ισορρόπησαν, όπως και στην αρχή του β’ μέρους».