ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – Παλικαρίσια ισοπαλία στην Κρήτη

Ένα δίκαιο και σε κάθε περίπτωση «παλικαρίσιο» Χ, απέσπασε ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, το απόγευμα του Σαββάτου στην Κρήτη, απέναντι στον ΟΦΗ.

Το τελικό σκορ (0-0) κρίνεται ίσως ένα δίκαιο σκορ, όπου οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο ΠΑΣ έμεινε σε παθητικό περισσότερο ρόλο, αλλά οι παίκτες του έχασαν τις κλασικές ευκαιρίες να πετύχουν ένα γκολ και να φύγουν από το Ηράκλειο με τη νίκη.

Τα πάντα όμως πήγαν να… αλλάξουν όταν ο Λουίς Φελίπε σκόραρε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το VAR, τον υπέδειξε σε θέση οφσάιτ. Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ επιχείρησε να εκμεταλλευτεί και το αριθμητικό πλεονέκτημα του ΟΦΗ μετά την ανεκδιήγητη απόφαση του Ευαγγέλου να αποβάλλει τον Παντελάκη με δεύτερη κίτρινη.

Πλέον, ΠΑΣ και ΟΦΗ ισοβαθμούν στους 20 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα, με τους Γιαννιώτες να δίνουν το προσεχές Σάββατο το σπουδαιότερο από βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι της χρονιάς απέναντι στον Ιωνικό.

Η ομάδα του Γρηγορίου μετά τη νίκη στη Λαμία, επικράτησε στο γήπεδό της και του Άρη με 1-0 και για πρώτη φορά βγήκε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, με τον Μιχ. Γρηγορίου στον πάγκο της να έχει δώσει νέα πνοή σε ένα κατά κοινή ομολογία πάντως, σύνολο έμπειρων και ικανών παικτών.

Η βαθμολογική διαφορά των έξι βαθμών που χωρίζει τις δύο ομάδες θα πρέπει να αυξηθεί και πάλι και αυτό θα γίνει με νίκη του ΠΑΣ το Σάββατο στους «Ζωσιμάδες», σε ένα παιχνίδι στο οποίο ρόλο θα παίξει και η παρουσία του κόσμου, που πρέπει να δημιουργήσει καυτή ατμόσφαιρα για τους παίκτες του Θαν. Στάικου.

Ο τραγικός Ευαγγέλου

Από την άλλη, η διαιτητική συμπεριφορά του Ευαγγέλου στο Ηράκλειο και κυρίως η ευκολία και η σπουδή με την οποία έβγαλε τη δεύτερη κίτρινη στον Παντελάκη, που θα απουσιάσει από το παιχνίδι του Σαββάτου, δεν έμεινε ασχολίαστη από τον ΠΑΣ, αν και περιορίστηκε σε μία ανάρτηση του γεν. αρχηγού και όχι σε επίσημη ανακοίνωση.

Ο κ. Καρβέλης αναφέρει σε αυτήν πως: «Επικίνδυνα σφυρίγματα στην περιοχή του Ηρακλείου με αποκορύφωμα την αναίτια και αδικαιολόγητη αποβολή του Παντελάκη, κάτι που μας αφήνει όλους με τη γνήσια απορία … Τρικυμία εν κρανίω; Αφού όσες φορές και αν δει κανείς την φάση, δεν θα καταλάβει την επινόηση της δεύτερης κίτρινης κάρτας. Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ποτέ δεν ζήτησε και δεν θα ζητήσει την εύνοια κανενός. Απαιτούμε όμως να μας αντιμετωπίζουν μόνο με βάση τους κείμενους κανονισμούς».

Το ματς του Σαββάτου

Σε ότι αφορά το παιχνίδι του Ηρακλείου, ο ΠΑΣ δεν ήταν καλός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι έφταναν με χαρακτηριστική ευκολία στη μεγάλη περιοχή, χωρίς πάντως να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία, αλλά κάποιες καλές προϋποθέσεις.

Η απουσία του Τζίνο στη μεσαία γραμμή έγινε αισθητή, αφού Νίνης και Ριένστρα δεν κατάφεραν να κοντράρουν στα ίσα τη δυνατή και γρήγορη μεσαία γραμμή των γηπεδούχων, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος η αδυναμία αυτή γινόταν και πιο εμφανής. Με εξαίρεση δύο φάσεις όμως, μία κεφαλιά του Ντίκο και ένα σουτ του Λάρσον που έδιωξε ο Καραχάλιος, ο ΟΦΗ δε δημιούργησε κλασική ευκαιρία, μέχρι την επίτευξη του γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιτ.

Στον αντίποδα όμως ο ΠΑΣ βρήκε κλασικές ευκαιρίες με τον Παμλίδη στο 13’ να χάνει τη σπουδαιότερη κα μάλιστα σε δύο χρόνους, ενώ ο ίδιος παίκτης δεν έκανε καλό γύρισμα στον Μπάλαν, όταν έκλεψε τη μπάλα από τον Πασαλίδη και μπήκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων. Στο β’ ημίχρονο οι Γιαννιώτες απείλησαν με τον Μορέιρα στο 53’ που δεν πρόλαβε τη δυνατή πάσα του Παμλίδη, με τον Μπάλαν στο 83’ το σουτ του οποίου έδιωξε με υπερένταση ο Μανδάς ενώ μεγάλη ευκαιρία σπατάλησε ο Τζίμας όταν έκανε ένα παιδικό κοντρόλ σε καταπληκτική μεταβίβαση του Νίνη στην «πλάτη» της άμυνας του ΟΦΗ.

Ο Ζήσης Καραχάλιος που έπαιξε, παρά τις ενοχλήσεις που είχε και παρότι δεν είχε προπονηθεί για τρεις ημέρες ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση παίκτης του ΠΑΣ. Ο Νίνης είχε πολύ καλές μεταβιβάσεις στην επίθεση, όμως μετά το 65’ άρχισε να κουράζεται, όπως και ο Ριένστρα και η εικόνα αυτή επηρέασε συνολικά την απόδοση της ομάδας.

Δηλώσεις

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Θανάσης Στάικος δήλωσε: «Σήμερα έγινε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα δυνατό από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, άλλαζε εύκολα πλευρές και πλαγιοκοπούσε την άμυνα μας. Εμείς αμυντικά δεν είχαμε την ίδια συνοχή όπως σε προηγούμενα παιχνίδια, όμως σε μεταβάσεις και σε κόντρα επιθέσεις είχαμε τις φάσεις μας στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ισορροπήσαμε και δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα και ξανά σε μεταβάσεις και χώρου που βρήκαμε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ δημιουργήσαμε δύο πολύ καλές στιγμές με τον Μπάλαν.

Ήταν ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να έρθει οποιοδήποτε αποτέλεσμα οπότε η ισοπαλία είναι δίκαια και συνεχίζουμε την προσπάθεια σε ένα δύσκολο και απαιτητικό πρωτάθλημα. Δεν μπορεί κανένας να είναι ήσυχος. Δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, υπάρχουν ακόμα τόσες αγωνιστικές αλλά και τα play out. Όμως τόσο ο ΠΑΣ όσο και ο ΟΦΗ δεν είναι ομάδες που δεν θα έπρεπε να κινδυνέψουν ή θα έπρεπε να είναι στο γκρουπ αυτό, όμως θεωρώ στα επόμενα ματς και οι δυο ομάδες θα ξεφύγουν από τους υπόλοιπους».

Ο Ζ. Καραχάλιος από την πλευρά του μίλησε στην κάμερα του συνδρομητικού καναλιού και είπε: «Είχα τρεις μέρες χωρίς προπόνηση, αλλά μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι αν είμαι καλά και δεν έχω ενοχλήσεις μπορώ να αγωνιστώ. Αν και είχα ενοχλήσεις, δεν το κρύβω, αλλά πάντα θέλω να βοηθάω την ομάδα μου και να δίνω το 100%, έπαιζα για όλα αυτά τα παιδιά, τον προπονητή μας και τον κόσμο μας για να τους κάνουμε χαρούμενους και ευτυχισμένους. Έχουμε μπει πολύ καλά στον δεύτερο γύρο, δείχνουμε πολύ καλή εικόνα. Αυτό οφείλεται στη δουλειά του προπονητή μας και δεν θα σας το κρύψω, ότι πάντα πίστευε στο πλάνο μας. Μπορεί στον πρώτο γύρο να μην είχαμε τα αναμενόμενα αποτελέσματα, αλλά στον δεύτερο γύρο και με την έλευση και κάποιων σημαντικών παικτών δείχνουμε την εικόνα που θέλουμε και θέλουμε να συνεχίσουμε και σε καλύτερο επίπεδο».

Η βαθμολογία

Μετά και το χθεσινό Λεβαδειακός – Βόλος 0-3, η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής με εκκρεμότητα το παιχνίδι Ατρόμητος – ΑΕΚ, που δε διεξήχθη: